İlayda Hancı

Türkiye'nin Tek Kadın Off Road Şampiyonu

1.12.1994 Sinop doğumlu olan İlayda Hancı, ilköğretim ve lise eğitimini Sinop'ta tamamladıktan sonra, üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi. 2017 yılında Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde mezun oldu.


Babası Mehmet Hancı, 2008-2012 yılları arasında off-road pilotu olarak Türkiye Şampiyonasında ve mahalli off-road yarışlarında yarışmaktaydı. 2013-2015 yılları arasında ise kızı İlayda Hancı’nın co-pilotu olarak yarışlara devam etti.


2013'ün Mayıs ayında ehliyetini alan İlayda Hancı, 3 gün sonra Giresun'da Karadeniz Şampiyonasının ilk yarışında tek kadın pilot olarak yarıştı. Babası Mehmet Hancı'nın co-pilot olarak eşlik ettiği, 20 ekibin yarıştığı ilk yarışında, sınıfında birinci ve genel klasmanda yedinci oldu. İlk yarışında kendini kanıtlayarak insanların dikkatini çekmeyi başardı. Şampiyonanın ikinci ayağı Rize'de gerçekleşti ve bu yarışta ikincilik kupasını kaldırdı. Karadeniz Şampiyonasını takip ederken Ankara Mahalli yarışına da katıldı ve buradan da ikincilikle döndü. Karadeniz Şampiyonasının son ayağı Ordu'da ise kazandığı üçüncülükle, 2013 sezonu Karadeniz S2 şampiyonu oldu. Aynı zamanda Türkiye Şampiyonasının son 2 yarışına katıldı.

 

2014 sezonunda ise 3 gün süren toplamda 950 kilometrelik Yunanistan Rally Raid'ine katıldı. Türkiye'den katılan tek kişi ve yarıştaki tek kadın pilottu. Dünya’nın birçok ülkesinden, toplamda 24 ekibin katıldığı bu yarışta ikinci gün büyük bir kaza sonucunda takla atmasına rağmen aracı tamir edilip, üçüncü gün yarışa devam ederek, yarışı 16. sırada bitirdi.

 

 

2016 Türkiye Off-road Şampiyonası'nda aldığı derecelerle her yarış sonunda podyum görerek sezonu S1 şampiyonu olarak tamamladı ve Türkiye'nin ilk kadın off-road şampiyonu oldu.

 

2017 yılında Doğu Avrupa Baja Şampiyonası'nın Çanakkale'de düzenlenen Baja Troia'ya yarışına Bantboru sponsorluğunda, Batuhan Korkut co-pilotluğunda, Bantboru Off-road Team olarak katıldı. Yarışı TH1 sınıfında üçüncü olarak tamamladı.

Sosyal Medya

  • Facebook Clean

© 2018 by PRactice Communication Management.

Takım Sponsoru

bantboru.com

Gebze Organize Sanayi Bölgesi 700. Sok. No:712 Gebze, 41480 Gebze/Kocaeli, Türkiye